Brzanki

Brzanki to hodowlane ryby akwariowe, po które sięga wiele osób zakładających swój pierwszy zbiornik. Brzanki są stosunkowo łatwe w hodowli, wszystkożerne oraz wysoce estetyczne. Urozmaicą każdy zbiornik, w którym się znajdą, stając się istotnym elementem jego fauny. Poniżej udzielamy porad dedykowanych do osób planujących urządzenie zbiornika, w którym znajdzie się ten gatunek rybek. Podpowiadamy jakie warunki warto im zagwarantować, by mogły się swobodnie rozwijać, a także jak wyglądają najważniejsze zasady ich hodowli. 

Brzanki – najważniejsze zasady prawidłowej hodowli 

Naturalnie występują w słodkich wodach akwenów afrykańskich i azjatyckich. Są to ryby preferujące ciepłe środowisko, typowe dla klimatów tropikalnych i subtropikalnych. Brzanki są ponadto rybkami stosunkowo małymi, których organizmy osiągają rozmiar do 5 cm. Prowadzą dość łagodny styl życia, przyjazny względem przedstawicieli swojego gatunku. Żyją w stadach o różnej liczebności, a ich wygląd i kolorystyka zależy od konkretnego gatunku. Mogą różnić się między innymi ilością i wielkością posiadanych wąsów, a także ich zupełnym brakiem. 

Brzanki należy trzymać w zbiornikach o stosunkowo dużych rozmiarach, w których będą mogły spokojnie przemieszczać się. Standardowo przyjmuje się, że jedna brzanka potrzebuje dostępu do około 7 litrów wolnej przestrzeni. Warto stosować ten przelicznik w trakcie kupowania brzanek i po prostu pomnożyć ilość rybek przez 7 litrów. W ten sposób dowiesz się jaki powinien być docelowy rozmiar akwarium. 

Aranżując podłoże zbiornika, warto wybierać żwirki pozbawione ostrych krawędzi, które mogłyby zaszkodzić rybkom w trakcie pobierania pokarmu. Brzanki są bowiem rybami żerującymi na dnie, pobierającymi pokarm po jego osadzeniu się na podłożu. 

Podwodny świat brzanki i jego najważniejsze parametry 

By brzanki w Twoim akwarium były szczęśliwe i czuły się jak u siebie, warto zagwarantować im odpowiednie warunki hodowlane. Zaleca się przede wszystkim utrzymywać temperaturę na poziomie od 20 do 25 stopni C, choć oczywiście o wiele lepiej trzymać się górnej granicy. Jeśli zbyt długo będziesz utrzymywał temperaturę poniżej poziomu 23, brzanki mogą zapaść na chorobę nazywaną pleśniawką. Warto więc zainwestować w grzałkę z termostatem, którą oferuje warszawski sklep zoologiczny Aquael Zoo.

Pod kątem oświetlenia, brzanki nie wykazują szczególnych wymagań. Możesz dostosować światło do potrzeb pozostałych mieszkańców zbiornika lub swoich własnych preferencji estetycznych. Karmienie brzanek również przebiega dość łatwo. Są to ryby wszystkożerne, którym możesz podawać zarówno pokarm liofilizowany, granulat, jak i karmę żywą oraz liście warzyw (szpinak, mniszek lekarski). Nie należy jedynie przekarmiać brzanek, gdyż nadmiar żywności ulegnie rozkładowi na dnie zbiornika, zmieniając pH wody i zaburzając równowagę chemiczną.

Problematyczne może okazać się łączenie brzanek z innymi gatunkami rybek. Źle znoszą ich obecność w swoim zbiorniku, zwłaszcza jeśli są to ryby z długimi płetwami. Wówczas, brzanki mogą je atakować, odgryzać wąsiki oraz tkanki płetw. Dlatego wielu hodowców brzanek decyduje się założyć dla nich osobny zbiornik gatunkowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here