Dysk zewnętrzny 1 TB

Kupując dysk zewnętrzny, stoimy przed decyzją, który rodzaj dysku wybrać – HDD czy SSD. Czym różnią się te dwie technologie i która z nich lepiej sprawdzi się w przypadku pamięci zewnętrznej? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.

Kiedy zdecydować się na zakup dysku zewnętrznego?

Dysk zewnętrzny 1 TB służy przede wszystkim do przechowywania danych. Może mieć on jednak różnorakie zastosowanie. Zwykle sięgamy po niego, kiedy na naszym komputerze zaczyna brakować miejsca na pliki w postaci filmów, muzyki czy bibliotek zdjęć, a także kiedy chcemy utworzyć kopię zapasową dysku wewnętrznego. Ponadto dyski te pełnią też często funkcję bezpiecznego zabezpieczenia dokumentów czy plików, tak by nie trafiły one w niepowołane ręce. Dyski zewnętrzne przydają się także w momencie, kiedy często zdarza nam się przenosić duże ilości danych, na przykład między biurem a domem lub podczas spotkań z klientami.

Dysk twardy zewnętrzny HDD – wady i zalety

Dysk HDD to rodzaj urządzenia, którego działanie opiera się na pracy talerzy wirujących wokół osi. Urządzenie wyposażone w dysk HDD zapisuje i odczytuje dane za pomocą głowic. Jest to starsza technologia, a dyski w niej tworzone często nazywane są magnetycznymi. Cechuje je stosunkowo dobra wydajność i wysoka pojemność. Dużą zaletą tego typu dysków jest przede wszystkim cena. Za dysk zewnętrzny 1 TB zapłacimy nawet dwu- lub trzykrotnie mniej niż dyski SSD o takiej samej pojemności. Mają one jednak istotną wadę – podatność na uszkodzenia. Nawet najdrobniejszy wypadek lub upadek z kilkucentymetrowej wysokości może spowodować awarię sprzętu, a w konsekwencji utratę znajdujących się na nim danych i plików. Dyski HDD są także zwykle nieco cięższe i głośniejsze niż ich konkurenci.

Dysk zewnętrzny SSD – czym się wyróżnia?

Dysk twardy zewnętrzny SSD to urządzenie półprzewodnikowe, w którego konstrukcji nie ma żadnych części ruchomych, co przekłada się na znacznie większą odporność na uszkodzenia. Ponadto niektóre modele, takie jak Samsung SSD T7 czy T7 Touch, wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia chroniące sprzęt przed upadkiem z wysokości czy wstrząsami. Dyski SSD wyróżniają się również znacznie szybszym czasem zapisu i odczytu danych, a także cichszym działaniem, co wpływa na komfort i wygodę użytkowania.

To, jaki rodzaj dysku wybrać, zależy w dużej mierze od naszych preferencji, tego, jak często i w jaki sposób urządzenie będzie wykorzystywane, a także budżetu, jakim dysponujemy. W przypadku kiedy będziemy często korzystać ze sprzętu, a także kiedy szczególnie zależy nam na prędkości przesyłu danych i bezawaryjności, najlepszym rozwiązaniem będzie dysk SSD, na przykład ten oferowany przez firmę Samsung. Bez przeszkód będziemy mogli zainstalować na nim wszystkie niezbędne nam programy czy system operacyjny. Gdy jednak dużą rolę odgrywa dla nas cena sprzętu, a szybkość i komfort pracy przesuwamy na dalszy plan, warto przemyśleć zakup dysku HDD. Ponadto, wybierając sprzęt, warto wziąć pod uwagę także inne parametry, takie jak format dysków, sposób podłączenia urządzenia do komputera, rodzaj obudowy, gwarancję producenta czy funkcje dodatkowe, takie jak zabezpieczenie sprzętu odciskiem palca czy ochrona przed przegrzaniem.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here