Jak rozliczyć pit 37

Na każdym polskim obywatelu, który jest rezydentem podatkowym, ciąży obowiązek corocznego złożenia deklaracji PIT 36. Warto mieć na uwadze, że dokument ten jest właściwy dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarcze. Osoby kierujące własną firmą zobligowane są do wypełnienia deklaracji PIT 37. Jest ona zdecydowanie bardziej rozbudowana. Należy w niej wykazać wszelkie źródła dochodu – zarówno te związane z bieżącą działalnością operacyjną przedsiębiorstwa, jak i z tytułu umów zlecenia czy innych kontraktów natury cywilnoprawnej.

Ważne jest, aby dopełnić tego obowiązku w sposób skrupulatny, bowiem nawet najmniejsze nieścisłości mogą powodować konieczność złożenia korekty. Jest to działanie dosyć uciążliwe, dlatego w zdecydowanie lepszej pozycji znajdują się osoby, których dokument w wersji pierwotnej został przyjęty bez zastrzeżeń. Jednocześnie niewadliwe deklaracje przyspieszają proces rozliczenia, co sprzyja możliwości szybszego uzyskania ewentualnego zwrotu podatkowego.

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, jak rozliczyć PIT 37 w sposób prawidłowy

Jak rozliczyć pit 37Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ – jak już wskazano – deklaracja ta jest bardzo rozbudowana. W pierwszej kolejności niezbędne jest obliczenie dochodu pochodzącego z działalności gospodarczej. W tym celu warto sięgnąć po księgę przychodów i rozchodów bądź po inną ewidencję, która pozwala na ustalenie przychodów osiągniętych w ciągu całego roku podatkowego. Po odjęciu uzasadnionych kosztów działalności uzyskiwany jest dochód, który stanowi podstawę naliczenia podatku. Po wykorzystaniu odpowiednich ulg i zwolnień należy uzyskaną sumę pomnożyć przez aktualną stawkę podatku.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że dochody z innej działalności również podlegają stosownemu obliczeniu w wskazany wyżej sposób. Możliwe jest jednak łatwe zoptymalizowanie należnego podatku dzięki szczególnym rozwiązaniom, takim jak ulga prorodzinna czy odpis straty z lat poprzednich. Przedsiębiorcy mają w tym zakresie szerokie pole możliwości. W przypadku wątpliwości w kwestiach podatkowych warto zasięgnąć pomocy księgowego lub doradcy podatkowego. Osoby te wskażą wszelkie działania zgodne z prawem, jakie można podjąć w celu zapłaty niższej daniny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here