jak zbierać grzyby

Grzybobranie nieustannie jest wciąż popularne wśród sporej rzeszy Polaków. Jednak aby w pełni bezpiecznie się za to zabrać trzeba dysponować odpowiednią wiedzą o tym, jakie grzyby można zbierać, które z grzybów są trujące i w jaki sposób poruszać się po lesie. Jak zbierać grzyby?

Jak zbierać grzyby?

jak zbierać grzybyOkres grzybobrania rozpoczyna się na dobre w czerwcu, wtedy to pojawiają się pierwsze rodzaje grzybów jadalnych. W lesie w tym okresie możemy liczyć na wysyp kurek, wielu początkujących grzybiarzy ma obawy dotyczące zbierania tego rodzaju grzybów, ponieważ kurki pod kapeluszem posiadają tak zwaną blaszkę a utarte jest, że takie grzyby są trujące. Kurki znakomicie smakują w zupie, można z nich zrobić przepyszny sos i także bardzo często zajadamy się nimi razem z jajecznicą. Początkujący grzybiarzy zapyta zatem jak zbierać grzyby? otóż najlepiej chodzić na grzybobranie z osobą, która zna się na grzybach i nauczy nas rozpoznawać te jadalne. Jeśli nie mamy takiej osoby wśród swoich znajomych to warto zakupić książkę opisującą jak rozróżniać rodzaje grzybów. Dobrym sposobem na sprawdzenie czy grzyb jest jadalny jest ukrojenie małego kawałka i spróbowanie go na surowo, jeśli wyczujemy na języku gorycz to będzie to oznaką tego, iż grzyb jest trujący. Moment pojawienia się kurek w lasach oznacza, że w niedługim okresie możemy liczyć na wysyp prawdziwków, ten rodzaj grzybów cieszy się największym powodzeniem u grzybiarzy, to niekwestionowany król grzybów, duma każdego grzybiarza.

Jak przygotować się na grzybobranie?

Wybierając się do lasu na grzyby, zawsze chcemy znaleźć jak największą liczbę prawdziwków, lipiec, sierpień, i wrzesień to miesiące, w których występują w największych ilościach. Do lasu na grzyby zawsze powinniśmy się wybierać z wiklinowym koszykiem i małym podręcznym nożykiem. Otóż grzyb po zebraniu musi oddychać, dlatego prawdziwy grzybiarz nie wybierze się na grzybobranie z reklamówką. Grzyby powinno czyścić się w lesie ze ściółki i do tego właśnie służy nam nożyk, który jest drugim bardzo ważnym atrybutem grzybiarza. Grzybów nie wolno wyrywać z podłoża, ani też podcinać nożem, należy je powoli w całości wykręcać po to, aby w podłożu zostało jak najwięcej zarodników. Po okresie wysypu prawdziwków na koniec września i przez październik w lesie zaczynają się pojawiać rydze i opinki, które marynujemy do słoików i w zimie się nimi zajadamy.

Jak oczyścić grzyby?

Oczywiście zebranie grzybów to jeszcze nie koniec całej procedury. Kiedy już przywieziemy do domu kosze pełne grzybów, to przed nami staje w tym momencie kwestia ich odpowiedniego oczyszczenia. I musisz wiedzieć, że jest to praca żmudna i bardzo czasochłonna. Najlepiej jest rozłożyć grzyby na dużym stole. Oczywiście taki stół warto wczesnej dobrze zabezpieczyć. W tym celu wystarczy rozłożyć na nim choćby stare gazety, albo jakąś roboczą ceratę. Następnie musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej niech to będzie zwykła lampa biurkowa, która da nam mocne, punktowe oświetlenie na nasz blat roboczy.

jak zbierać grzybyKiedy mamy już wszystko przygotowane, możemy zabrać się do czyszczenia grzybów. Możemy do tego używać zwykłego scyzoryka. Czyścimy grzyby bardzo skrupulatnie usuwając wszelkie zabrudzenie, trawę i błoto. Miejsca lekko nadgniłe odcinamy scyzorykiem. Każdego grzyba musimy dokładnie obejrzeć pod mocnym światłem. To jest również czas, kiedy możemy zweryfikować również nasz zbiór. To ostatni moment, kiedy możemy wyłapać grzyby niepożądane, czyli choćby trujące, które wcześniej omyłkowo zebraliśmy. Dlatego podczas czyszczenia przyda nam się również podręczny atlas grzybów, w którym znajdziemy rozwiązanie wszelkich naszych wątpliwości. Warto się do tego odpowiednio przyłożyć. Chodzi tutaj bowiem przede wszystkim o nasze zdrowie.

Co zrobić z grzybami?

Co można zrobić z zebranymi grzybami? Przede wszystkim można je zasuszyć. Przydadzą się nam później do różnego rodzaju potraw. Takie zestaw suszonych grzybów to niemalże skarbnica dla każdego kucharza. Na bazie grzybów można również zrobić przetwory na zimę. Bardzo popularne w polskich kuchniach są choćby grzyby marynowane. Ciekawą opcją są tzw. grzyby po litewsku. Oczywiście sporą część grzybów można również przygotować na bieżąco. Choćby kania jest takim przykładem. Bardzo często przyrządza się je na patelni i w panierce. Jak więc widać zbieranie i spożywanie grzybów jest w dalszym ciągu bardzo popularne. Pozwala na miłe spędzenie wolnego czasu, a także w zasadniczy sposób wzbogaca zapasy w naszej domowej spiżarni. Warto więc propagować grzybobranie wśród najmłodszych. Warto abyśmy na grzyby zabierali ze sobą całą rodzinę. To świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu w trakcie weekendu. A polskie lasy są w grzyby bardzo bogate.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here