Polacy coraz więcej oszczędzają

Polacy w końcu mają świadomość konieczności oszczędzania. Chociaż nadal ogrom obywateli naszego kraju więcej wydaje, aniżeli zarabia, to już połowa z nas generuje regularnie oszczędności. Co prawda, te nie są jeszcze zbyt pokaźne i najczęściej nie przekraczają wartości dwóch pensji, to jednak widać wyraźnie zmieniające się w tym zakresie tendencje. Co więcej, Polacy uświadomili sobie, że nie wystarczy jedynie generować nadwyżek środków pieniężnych, ale warto je pomnażać. W co inwestują najczęściej mieszkańcy Polski? Szczegóły zostały przedstawione poniżej.

Na co oszczędzamy?

Statystyczny Polak, który posiada oszczędności, przyznaje, że nie ma jednego celu gromadzenia nadwyżek pieniędzy, ale chce uzyskać stabilność finansową. Bardzo często oszczędzamy też na przyszłość, na przykład zbierając środki, które przydadzą się jako dodatek do świadczenia emerytalnego. Większość Polaków nie ma zaufania do ZUS, nie wierzy, że po zakończeniu kariery zawodowej dzięki emeryturze będą mogli się utrzymać i godnie żyć.

Kolejnym powodem oszczędzania są dzieci, a właściwie ich wykształcenie i przyszłość. Odkładamy na studia, wesele, mieszkanie albo przynajmniej na wkład własny niezbędny do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Powody oszczędzania są najczęściej długoterminowe, ale cele mogą być też realizowane w krótszym terminie. Polacy oszczędzają na nowy samochód, remont mieszkania albo wakacje marzeń. Nierzadko oszczędności przeznaczamy też na własny rozwój osobisty albo indywidualny, opłacając na przykład kursy lub szkolenia.

Gdzie lokujemy pieniądze?

W końcu mamy zaufanie do instytucji bankowych. Już tylko nieliczni trzymają pieniądze w formie gotówki, znacznie częściej lokujemy je na bezpiecznych kontach bankowych. Co istotne, coraz częściej staramy się wdrażać działania, dzięki którym „zaskórniaki” będą pomnażane. Lokujemy je więc na kontach oszczędnościowych albo krótkoterminowych lokatach bankowych.

Bezpieczne inwestowanie

Jeśli chcemy pomnażać oszczędności, wybieramy instrumenty, które nie są obarczone wysokim ryzykiem utraty kapitału. Pieniądze trafiają więc na wspomniane konta oszczędnościowe albo na lokaty, coraz chętniej realizujemy też skuteczne inwestowanie w nieruchomości, wierząc, że ich wartość będzie stale rosła. Oszczędności inwestujemy też w złoto albo kamienie szlachetne.

Wciąż niezbyt dużą popularnością cieszą się u nas te agresywne instrumenty inwestycyjne, jak fundusze inwestycyjne. W ich przypadku zachodzi spore ryzyko utraty chociaż części kapitału albo wszystkich oszczędności. Polacy boją się takiego ryzyka, wolą zarobić na inwestycji mniej, ale za to pewnie. Jeśli inwestujemy w fundusze, to wybierane są te z minimalnym ryzykiem, a środki dzielimy na lokowanie ich w różnych instrumentach i raczej w małych kwotach. Wciąż nie możemy pochwalić się dużymi nadwyżkami pieniędzy, a ich generowanie wiąże się bardzo często z ogromem wyrzeczeń. Właśnie dlatego tak bardzo obawiamy się ich utraty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here