akwarium

Akwarium większości z nas kojarzy się z pięknym zbiornikiem, w którym możemy podziwiać ryby i rośliny, otoczone dodatkowymi elementami. Nic z tego nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie odpowiednie oświetlenie. Poznaj je bliżej, aby wybrać do swojego zbiornika to, które będzie najlepsze.

Oświetlenie dla fauny i flory

Wyposażenie akwarium zawsze musi być uzależnione od tego, jakie gatunki się w nim znajdą. Każdy z nich może mieć bowiem inne wymagania, które zależne są od naturalnego środowiska, w jakim żyje. Ryby czy rośliny głębinowe będą potrzebowały między innymi mniejszego natężenia światła, niż te, które żyją przy powierzchni. Wraz z głębokością, na jakiej normalnie bytują, zmienia się także barwa światła, dlatego jego kolor w akwarium także nie będzie bez znaczenia.

Wybierając oświetlenie dla swojej fauny i flory, należy więc zadbać o to, by jak najbardziej przypominało naturalne, panujące w ich rodzinnych stronach. Często w celu zapewniania takiego oświetlenia niezbędny jest specjalistyczny zestaw żarówek, które imitują naturalne światło na danej głębokości wody i na określonej szerokości geograficznej. Dzięki niemu rośliny i zwierzęta będą miały zapewnione optymalne warunki rozwoju i będą zawsze pięknie się prezentować.

Jakie rodzaje oświetlenia powinniśmy wybierać dla naszych ryb i roślin?

Wiedząc już, jak wielki wpływ na rozwój wodnej flory i fauny ma światło, pora sięgnąć po takie żarówki, które sprawdzą się w warunkach akwarium. Przede wszystkim muszą być dostosowane do jego budowy i specyfiki, a zatem odporne na wodę i wytrzymałe. Idealnie sprawdzi się w tym przypadku LED-owe oświetlenie akwarium ze sklepu Aquael.pl, które odznacza się długą żywotnością i wysokim współczynnikiem oddawania barw Ra, odpowiadającym za piękne podkreślenie kolorów.

Jednym z najważniejszych parametrów podczas ostatecznego wyboru będzie oczywiście kolor lampy. Wśród LED-owych lamp możemy znaleźć naturalne, białe światło, a także jego ciepłe i zimne odcienie. W wielu akwariach warto zainstalować także dodatkowe lampy, które emitują takie kolory jak pomarańczowy, zielony czy niebieski, zapewniając jeszcze bardziej naturalne środowisko do życia roślin i zwierząt.

Oświetlenie, które pomoże nam w obserwacji akwarium

Nie bez znaczenia jest także obserwacja życia w akwarium, dlatego odpowiednie jego podświetlenie jest niezbędne, abyśmy mogli cieszyć się jego czarem. To ono sprawia, że każda roślina, element wyposażenia czy rybka jest wyraźnie widoczna. Oświetlenie sprawia też, że całe akwarium zmienia się wraz z porami dnia i pięknie wyróżnia w pomieszczeniu, w którym zostało ustawione.

Warto przy tym zauważyć, że większość nowoczesnych lamp wyposażona jest w trzy tryby pracy: day (dzienny), night (nocny) oraz daybreak (przełom dnia i nocy, zachód słońca). Dzięki temu możemy z łatwością zmieniać aranżację, nadając zbiornikowi coraz to nowego wyrazu, ale też w ten sposób zapewniamy naturalny cykl dobowy naszym podopiecznym i roślinom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here