Nieodłącznym elementem każdej współczesnej kuchni jest piekarnik. Bogactwo dzisiejszej techniki pozwala wybierać nam w wielu modelach, o przeróżnych dodatkowych funkcjach, mających poprawić zarówno smak przyrządzanych potraw, jak i ułatwić życie gospodyni. Jednak aby piekarnik służył nam na długo powinniśmy odpowiednio się nim obsługiwać. A przede wszystkim powinniśmy stale utrzymywać go w nienagannej czystości. Jak umyć piekarnik?

Jak umyć piekarnik?

jak umyć piekarnikNiezmienne pozostaje jednak pytanie, które towarzyszy nam od czasu, kiedy urządzenia te pojawiły się w naszych kuchniach – jak umyć piekarnik? Wbrew pozorom, nie jest to łatwe zadanie. Każda pani domu wie, że resztki zaschniętych, często przypalonych potraw to coś, co trudno usunąć. Z pomocą przychodzą nam jednak zarówno środki naturalne, chemiczne, jak i producenci piekarników, którzy w najnowszych modelach stosują rozmaite technologie, które z założenia mają gwarantować to, by piekarnik czyścił się sam. Są to pyroliza, hydroliza, czyszczenie katalityczne lub parowe. Współczesne piekarniki nie posiadające tych funkcji pokryte są zazwyczaj emalią łatwoczyszczącą. Niestety, w praktyce oznacza to jednak, że piekarnik czyścić trzeba. Warto więc poznać sposoby, które zagwarantują nam szybki i dobry efekt.

Myjąc piekarnik, zawsze możemy zdać się na środki chemiczne, które, jak obiecują nam ich producenci, pomogą nam uporać się z zalegającym w nich brudem. Nie każdy jednak wie, że takie same efekty uzyskać możemy używając ekologicznych, domowych środków, które ma w domu każda gospodyni. Mowa tu oczywiście o occie i sodzie. Zrobioną z nich papką możemy pokryć zabrudzenia, by po niedługim czasie łatwo je potem usunąć. W miejscach, których nie można pokryć papką (mowa tu np. o wentylatorze), świetnie sprawdzi się roztwór wody z octem. Po takich zabiegach warto rozgrzać piekarnik, co dodatkowo ułatwi mycie. Przekonamy się, że po ochłodzeniu wystarczy przetrzeć piekarnik wilgotną ścierką, by móc cieszyć się czystym efektem. Warto podkreślić jedną, wydawać by się mogło oczywistą rzecz. Najważniejsza jest regularność. Jeśli odpowiedni często będziemy myć piekarnik, utrzymanie go w czystości nie sprawi nam problemu.

Jaki piekarnik wybrać?

Przed tym dylematem stoi wiele osób, które pragną wymienić swój przestarzały piekarnik na nowszy model. W sprzedaży znajdziemy obecnie mnóstwo interesujących modeli i tak naprawdę ciężko jest się zdecydować, który z nich najlepiej wybrać. W zasadzie jeśli chodzi o funkcjonalność i pojemność to między różnymi rodzajami piekarników nie ma aż tak dużych różnic. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jeden parametr, który będzie miał później decydujące znaczenie w kwestii zużycia energii podczas używania piekarnika. Tym parametrem jest klas energetyczna. Urządzenia oznaczone klasą A to takie, które zużywają do swojej pracy możliwie jak najmniej energii. Dla nas jako użytkowników wiąże się to ze znacznymi oszczędnościami w postaci mniejszych rachunków za energię elektryczną. I zasadzie tym najbardziej powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego piekarnika.

Gdzie ustawić piekarnik w kuchni?

Zanim jeszcze podejmiemy decyzję o zakupie odpowiedniego piekarnika, to wcześniej powinniśmy się zastanowić nad tym, w którym konkretnie miejscu w kuchni będziemy chcieli go ustawić. Wydawałoby się, że to nie aż tak dużego znaczenia, jednak nowoczesne rozwiązania w aranżacji kuchni nie sprowadzają się już tylko i wyłącznie do piekarnika gazowego umieszczonego w kuchence gazowej. Bo też takie jest nasze pierwsze skojarzenie na temat wyglądu piekarnika. Obecnie jednak kuchnie można urządzić zupełnie inaczej i piekarnik może być umiejscowiony w zupełnie inny sposób. Przede wszystkim musimy odejść już od standardowe łączenie płyty grzewczej, gazowej czy elektrycznej, z piekarnikiem. Nowoczesne rozwiązania AGD pozwalają na zupełne rozłączenie tych dwóch urządzeń. Piekarnik może być przykładowo ustawiony na blacie kuchennym.

Takie rozwiązanie, kiedy piekarnik nie jest ustawiony na podłodze, ale na blacie lub na innym urządzeniu jest ostatnio bardzo często spotykane w nowoczesnych kuchniach. Dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że jest on umiejscowiony na wysokości naszych oczu. Dzięki temu nie musimy się schylać żeby z niego korzystać. Co przecież jest dosyć uciążliwe. Obecnie możemy również podejrzeć piekącą się potrawę bez konieczności schylania się. To bezsprzeczny atut takiego rozwiązania. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy również piekarniki klasyczne, jednak wydaję się, że nowoczesne rozwiązania są zdecydowanie bardziej korzystne dla użytkowników głównie z ergonomicznego punktu widzenia. Obecnie dobry piekarnik kupimy już za kwotę w okolicy 1 tysiąca złotych. Dzięki możliwości zakupu na raty nie musimy nawet dysponować odpowiednią gotówką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here