smartfon

Apple nie wymyślił smartphone – firmy takie jak Palm i Blackberry były sprzedawane je przez lata. Ale iPhone wprowadził zupełnie nowy sposób interakcji z komputerami. Zawsze włączona łączność z Internetem, przyjazny dla palców ekran dotykowy i interfejs oparty na klikalnych ikonach aplikacji – wszystko to wydaje się teraz powszechne. Ale w tamtych czasach cały ten pakiet wydawał się rewolucyjny.

W jakim kierunku to zmierza?

Kolejnym wyzwaniem dla branży technologicznej jest seria technologii nazywanych zazwyczaj rzeczywistością rozszerzoną (AR) lub rzeczywistością mieszaną. Wizja ta obejmuje zwykle jakiś rodzaj komputera noszonego przed oczami użytkownika.

Użytkownicy nadal będą w stanie zobaczyć większość rzeczywistego świata przed nimi – w przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości, która całkowicie zanurza użytkownika w komputerowo wygenerowanej fantazji, rozszerzona rzeczywistość warstwy komputerowo wygenerowany tekst i obrazy na wierzchu rzeczywistości. Obserwatorzy branży i jej uczestnicy uważają, że Apple ma duże szanse, aby zatwierdzić i zrewolucjonizować AR, tak jak zrobił to ze smartfonami. Ale Apple nie jest jedyną firmą pracującą nad tymi produktami. Wszyscy wielcy gracze technologiczni – Microsoft, Google, Facebook i Amazon – również biorą udział w grze.

Co dalej?

Futuryści i scenarzyści snują wizje tego, co mogłoby się wydarzyć dzięki zaawansowanym okularom komputerowym – jeden z odcinków dystopijnej antologii „Black Mirror” eksplorował świat, w którym ludzie mogliby „blokować” pewne osoby z pola widzenia. Bardziej pozytywne wizje wyobrażają sobie, że ważne informacje pojawiają się bezpośrednio w zasięgu wzroku, dokładnie wtedy, kiedy są potrzebne. Więcej o przyszłości Apple na https://techpolska.pl/ 

Ta technologia wciąż raczkuje

Obecnie najczęstsze przypadki użycia są znacznie bardziej prozaiczne, w tym gry i aplikacje na smartfony, takie jak Pokemon Go czy aplikacja Ruler firmy Apple, które wykorzystują ekran i kamerę telefonu, zamiast polegać na okularach lub innym zestawie ekranów umieszczonych na twarzy. Kilka firm, które aktywnie produkują okulary AR, koncentrują się głównie na scenariuszach pracy, takich jak produkcja i medycyna.

Jak donosi https://techpolska.pl/ , definiujący pokolenie sukces Apple z iPhone’em sprawił, że jest to firma, którą należy obserwować w rozszerzonej rzeczywistości – nawet jeśli firma nigdy nie potwierdziła, że pracuje nad zestawem słuchawkowym, okularami lub jakimkolwiek innym rodzajem komputera noszonego na głowie.

AR

Raport w zeszłym miesiącu zasugerował Apple pierwszy produkt AR może być na już w przyszłym roku. Jego pierwszy strzał będzie podobno zasilany bateryjnie zestaw słuchawkowy, który jest przeznaczony głównie do wirtualnej rzeczywistości, ale z pokładu kamery, aby umożliwić rozszerzoną rzeczywistość, jak również. Raport mówi, że to urządzenie może kosztować tysiące dolarów i być dostępne tylko w małych ilościach – bardziej typowe dla platformy testowej dla twórców oprogramowania niż masowego rynku produktów Apple zwykle uwalnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here