Zegarek na rękę – nakręcany czy na baterie?

0
2614

Zdecydowana większość współczesnych zegarków na rękę to sprzęt wymagający zasilania bateriami. W sprzedaży znaleźć można jednak również takie konstrukcje zegarków, które wyposażone są w automatyczny lub ręczny naciąg, a zatem do działania nie potrzebują baterii. Przykładem takiego sprzętu są między innymi współczesne wersje legendarnych zegarków Atlantic Worldmaster. Pierwsze modele nakręcanych zegarków tej marki weszły do sprzedaży w 1888 roku. Pojawia się zatem zasadne pytanie, który rodzaj zegarka jest lepszy – nakręcany czy zasilany bateriami?

Naciąg mechaniczny

Zegarki na baterie pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Wcześniej jedynym rozwiązaniem, jakie stosowano, był naciąg mechaniczny. Zegarki na rękę, klasyczne budziki czy duże zegary stojące należało co pewien czas nakręcić, by precyzyjnie odmierzały czas. Dzięki osiągnięciom nowoczesnej technologii, przede wszystkim dzięki opanowaniu technologii magazynowania energii, klasyczne rozwiązania w postaci naciągów mechanicznych zostały zastąpione nowoczesną elektroniką, która wymaga zasilania bateriami. Jednak współcześnie coraz więcej firm wraca do korzeni, wprowadzając do swojej oferty czasomierze z klasycznym typem naciągu, niekiedy oferowanym w nieco unowocześnionej formie. Przykładem mogą być wspomniane już wcześniej zegarki Atlantic Worldmaster, które występują w wersji z tradycyjnym naciągiem ręcznym i w wersji z naciągiem automatycznym – zegarek nakręca się w sposób samoczynny, dzięki naturalnym ruchom nadgarstkiem.

Zasilanie bateryjne

Popularność zegarków zasilanych bateriami wiąże się przede wszystkim z obniżeniem kosztów produkcji. Mechanizm działania tego typu zegarków jest mniej złożony, dzięki czemu ich produkcja stała się znacznie tańsza i bardziej masowa. Naciąg mechaniczny, manualny lub automatyczny, z jakim mamy do czynienia we wspomnianych zegarkach z serii Atlantic Worldmaster jest bardziej złożony. Poza tym użytkownik tego typu sprzętu musi pamiętać o jego regularnym nakręcaniu (w przypadku wersji manualnej, naciągi automatyczne powinny działać samoczynnie). W przypadku zasilania bateriami eliminuje się konieczność regularnego nakręcania zegarka, należy jedynie pamiętać o okresowej wymianie baterii. W nowoczesnych zegarkach robi się to jednak stosunkowo rzadko, bo raz na kilka lat.

Wybór konkretnego typu zegarka to oczywiście rzecz gustu i indywidualnych upodobań. Miłośnik klasyki pewnie zdecyduje się na zegarek nakręcany. Ten, komu zależy na wygodzie i niższej cenie, pewnie zdecyduje się na zegarek z baterią.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here