Podczas dojrzewania w organizmie młodego człowieka zachodzą ogromne zmiany. Rzutują one nie tylko na wygląd zewnętrzny dziecka, ale także-a może nawet przede wszystkim- dotyczą psychiki. Jest to czas bardzo intensywnego rozwoju i bardzo trudny, a zarazem barwny okres w życiu. U dziewcząt rozpoczyna się około 11 roku życia, natomiast u chłopców w okolicach 13 urodzin. Młodzież nie wie czego tak naprawdę chce, dochodzi do licznych buntów. Wahania nastroju są na porządku dziennym i nieraz w ciągu jednego dnia występują zarówno stany głębokiego przygnębienia, wręcz depresji, a później gwałtowne poprawienie nastroju- wręcz euforia.
Takie zachowanie jest ściśle powiązane z huśtawką hormonalną, czyli gwałtownym wzrostem stężenia we krwi różnorakich hormonów, na przykład testosteronu. Wskazane da młodych ludzi jest rozładowywanie negatywnych emocji poprzez uprawianie sportu. Wysiłek fizyczny znakomicie wpływa na nasze samopoczucie, ponieważ wzmaga wydzielanie endorfin, określanych mianem „hormonów szczęścia”. Hobby jest wspaniałą odskocznią od trudów dojrzewania i przykrych myśli. Trwanie w marazmie tylko i wyłącznie pogłębia poczucie beznadziei oraz utwierdza w fałszywym przekonaniu o własnej bezużyteczności. Wymiar fizyczny jest widoczny gołym okiem.
U obu płci da się usłyszeć obniżenie tonu głosu, jednak u chłopców jest to znacznie bardziej widoczne. Ten okres określa się mianem mutacji głosu. Dziewczętom zaokrąglają się biodra i rozwijają piersi, natomiast barki chłopców poszerzają się, a miednica jest węższa. Rośnie owłosienie łonowe oraz pod pachami. Najbardziej znamiennym sygnałem dojrzewania jest jednak wzrost. Dzieci przywiązują do tego dużą wagę i nie mogą doczekać się aż urosną. Bardzo chcą zatem śledzić stopniowy wzrost.
Jak się mierzyć?
Wystarczy stanąć w pozycji wyprostowanej (ze ściągniętymi łopatkami) pod ścianą oraz poprosić drugą osobę o narysowanie ołówkiem poziomej kreski na linii czubka naszej głowy. Później za pomocą metra krawieckiego można zmierzyć odległość od ziemi do kreski, równej w przybliżeniu naszej wysokości.