ortopeda warszawa

W pierwszych latach życia małego dziecka jego postawa ulega rozwojowi. Niektóre odstępstwa od normy są całkowicie normalne i zostają niwelowane samoistnie. Rodzice mogą jednak wpływać na to, by w przyszłości malec nie musiał zmagać się z wadami postawy. Przedstawiamy wskazówki, które dotyczą kontrolowania prawidłowego chodzenia oraz siedzenia dziecka, dzięki czemu ortopeda nie wskaże żadnych dysfunkcji.

Warto, by dziecko uczyło się chodzić na bosaka. O ile to możliwe, pozwólmy malcowi zaczynać stawiać pierwsze kroki bez skarpetek. Gołymi nóżkami nie tylko podłoże będzie lepiej wyczuwalne, ale cała postawa ciała o wiele bardziej stabilna. Chodzenie na bosaka ćwiczy też mięśnie małych stópek. Latem warto, by nasza pociecha chodziła jak najczęściej gołymi stopami po trawie i podłożach o różnej strukturze. Pamiętajmy jednak, by w każdej sytuacji zadbać o jego bezpieczeństwo.

Zwracajmy uwagę na to, jak siada dziecko. Ulubiona pozycja malców to siadanie na podłodze z wykrzywionymi ku środkowi kolanami. Taka pozycja niestety bardzo często prowadzi do koślawości kolan. O wiele lepiej sprawdza się siedzenie na tzw. kokardkę, kiedy kolana są wypychane na zewnątrz. Będąc na wizycie w gabinecie ortopedycznym po wpisaniu hasła typu „ortopeda warszawa„, dowiemy się, że należy zwracać uwagę również na plecy dziecka, które siedzi. Te mają być zawsze wyprostowane, szczególnie kiedy malec pochyla się do przodu.

Producenci zabawek oferują nam różne pojazdy, które pomagają dziecku przemieszczać się w szybkim tempie. Warto jednak zrezygnować z rowerków biegowych. Ich wykorzystywanie sprawia, że kolanka dziecka również skierowane są do środka, co znowu może wpływać na koślawość kolan. O wiele lepszy jest tradycyjny rowerek w pedałkami, nawet wtedy, gdy maluch nie potrafi jeszcze z nich korzystać.

Warto wprowadzić też codzienną gimnastykę, nawet w formie zabawy. Kilka pajacyków i przysiadów każdego ranka będzie miało ogromne znaczenie nie tylko dla kondycji, ale również rozciągania całego ciała. To dobry start, by dziecko mogło przez cały dzień być aktywne fizycznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here