Usuwanie blizn

Każda poważna operacja, zabieg chirurgiczny czy głębokie skaleczenie pozostawia na skórze nieestetyczną bliznę, która bywa bardzo uciążliwa. Blizna jest zmianą skórną powstającą na skutek uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniem ubytku tkanką łączną włóknistą. Bywa nieatrakcyjna, wybrzuszona, często o innym, jaśniejszym odcieniu.

Czy można pozbyć się blizny?

Samodzielne usuwanie blizn jest bardzo czasochłonne, ale nie jest niemożliwe. W tym celu konieczne jest stosowanie specjalnych żeli i maści, których zadaniem jest wyrównanie kolorytu oraz likwidacja zagłębień. Czas potrzebny na usunięcie takiej blizny to w zależności od jej głębokości i wielkości często kilka lub kilkanaście miesięcy.

Na szczęście blizny można dziś usuwać zdecydowanie szybciej np. za pomocą specjalnego lasera. Laserowe usuwanie blizn polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki światła, które wnika w głąb skóry, do tkanki podskórnej i skóry właściwej, powodując zaplanowane mikrouszkodzenia. W tym właśnie miejscy zachodzi reakcja fototermiczna, która polega na tym, że woda znajdująca się w tkance na skutek działania lasera podgrzewa się i odparowuje.

Rola kolagenu w kondycji skóry

W konsekwencji działania lasera uruchomione zostają naturalne procesy odbudowy skóry oraz rozpoczyna się produkcja kolagenu, czyli substancji odpowiedzialnej za estetyczną kondycję naskórka.

Warto tu podkreślić, że wraz z wiekiem spada produkcja kolagenu, na skutek czego tworzą się zmarszczki. Usuwanie blizn laserem poprzez zniszczenie zmienionej tkanki jednocześnie wyzwala automatyczną odnowę skóry, przez co staje się ona gładsza i na pozór młodsza. W celu osiągnięcia zadowalających rezultatów zaleca się skorzystać z serii kilku zabiegów.

Rodzaje blizn

Wyróżniamy kilka rodzajów blizn, które najczęściej dzielimy ze względu na wygląd i proces gojenia.

Blizny linijne przypominają bladą miękką linię i przebiegają równolegle do fałdu skóry. Blizny przerostowe mają kształt twardych zgrubień, a ich kształt i wielkość zależą od wielkości pierwotnej rany.

Najtrudniejszymi przeciwnikami są bliznowce. Są to nieestetyczne wypukłe guzy, które cechują się szybkim wzrostem i mogą osiągać nawet kilka centymetrów. Najczęściej lokalizują się w okolicy klatki piersiowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here