Zegarki szkieletowe, czyli piękne wnętrze

0
1786

Każdy kto ma w sobie żyłkę odkrywcy na pewno zwróci uwagę na zegarki szkieletowe. Widoczny mechanizm czasomierza, który znajduje się na nadgarstku to jedno z przyjmeniejszych doznań wizualnych jakie mogą być. Taki zegarek na ręce na pewno przykuje uwagę wielu odób. Czym są zegarki szkieletowe?

Zegarki z sercem jak na dłoni

Zegarki szkieletowe wzbudzają powszechne zainteresowanie wśród ludzi. Maniaków gadżetów oraz zwykłych, przeciętnych osób. Zegarki szkieletowe odkrywają przed nami swoje precyzyjne mechanizmy, mikroskopijne elementy, po prostu zapraszają nas do swojego wnętrza. Mowa o mechanizmach widocznych z przodu i z tyłu bądź przez nieduże okienko umieszczone na tarczy. A zdecydowanie jest tu co podziwiać: koła zębate, mostki, półmostki, ruch każdej z cząsteczek. Wszystko to jest możliwe dzięki wyjęciu tarczy oraz posłużeniu się przezroczystym deklem. Warto wiedzieć, że w takich czasomierzach szkielet zegarka może być przez producentów kształtowany w różny sposób, nawet barwiony bądź grawerowany. Poza tym, że możemy obserwować mechanizm i podziwiać piękno przedmiotu, mamy tu do czynienia z niezwykle interesującym designem, często utrzymanym w stylu retro. Zegarki szkieletowe wdarły się przebojem na rynek i obecnie można wybieraś wśród wielu marek. Wszystko zależy jedynie od naszego gustu, potrzeb oraz, nie ma co ukrywać, zasobności portfela. I tak np. godne uwagi są zegarki z serii TAG Heuer Carrera 1887.

I wcale nie jest tak, że tego rodzaju zegarki noszą wyłącznie mężczyźni, którzy w ten sposób chcą podkreślić swoją osobowość. Producenci nie zapomnieli również o paniach, bo przecież kobiety tak samo mogą fascynować się sztugą zegarkową.

Co ciekawe, popularność zegarków szkieletowych systematycznie rośnie, ale nie są one jednym z najnowszych pomysłów. Nie każdy bowiem wie, że pierwszy zegarek szkieletowy wytworzono w Wielkiej Brytanii. A było to w… 1820 roku. W XIX i na początku XX wieku na takie czasomierze mogły pozwolić sobie wyłącznie zamożne osoby, które korzystały z indywidualnych, specjalnych zamówień, bo tylko w ten sposób zegarki szkieletowe były sprzedawane.

Chronograf, kalibry i koronka

Co dokładnie możemy zobaczyć, kiedy zainteresują nas zegarki szkieletowe? W wielu przypadkach transparentny dekiel odkrywa przed nami tajemnice kalibrów: 16., bazującego na dwóch stosowanych zamiennie, 25-kamieniowych, automatycznych, szwajcarskich mechanizmach czy też kalibru 1887, czyli 39-kamieniowego, zaopatrzonego w niebieskie koło kolumnowe, manufakturowego mechanizmu automatycznego. Brak tarczy może ujawniać także stalowe bądź tytanowe przyciski chronografu, pokryte czarną powłoką PVD, oraz stalową koronkę, na którą naniesiono czarną gumę. W zegarkach szkieletowych możemy również zobaczyć, jak pozytywnie zaskakujący i po prostu piękny potrafi być 33-kamieniowy, manufakturowy, automatyczny mechanizm  Heuer 02T z komplikacją Tourbillonu. Poza atrakcyjnością wizualną pełni on także bardzo ważną funkcję – niweluje wpływ przyciągania ziemskiego na dokładność chodu zegarka. A jeżeli przy tym czasomierz posiada jeszcze certyfikat dokładności chodu COSC, możemy być pewni, że właściwie wskazuje i odmierza on upływający czas. Mierniki sekund, minut i godzin z takimi cechami znajdziemy w kolekcji TAG Heuer Carrera 1887.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here