zaćma

Zaćma jest bardzo często występująca choroba oczu, która dotyka przede wszystkim osoby w średnim i starszym wieku. U podłoża tej choroby leży postępujące zmętnienie soczewki, która wynika z fizjologicznego procesu starzenia się, a także ze stanów zapalnych i urazów. Zaćma to choroba postępująca, która nieleczona może doprowadzić do znacznego pogorszenia wzroku, a nawet do jego całkowitej utraty. Czym dokładnie jest zaćma? Jak się objawia? Jak ją leczyć? Odpowiadamy 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zacma-przyczyny-objawy-diagnostyka-i-mozliwosci-leczenia/ 

Zaćma – czym jest? 

Zaćma jest zmęczeniem soczewki, czyli struktur oka odpowiedzialnej za zjawisko akomodacji. Soczewka przy pomocy mięśni rzęskowych może stać się coraz bardziej wypukłe lub spłaszczona, umożliwiając w ten sposób ostre widzenie przedmiotów które znajdują się w różnych odległościach od oka. W zależności od przyczyny powstania takiej choroby, diagnozuje się dać mają wrodzoną lub nabytą.  Soczewka jest strukturą przezroczystą, jednak wraz z upływem lat staje się coraz bardziej mętna i nieprzezroczysta. Wiek jest najistotniejszym, jednak nie jedynym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu tej choroby.

Innymi czynnikami odpowiadającymi za rozwój zaćmy są: 

  • palenie papierosów
  • stosowanie niektórych leków
  • wrodzone postacie zaćmy
  • cukrzyca
  • urazy gałki ocznej lub przebyte zabiegi operacyjne oka 

Zaćma wrodzona rozwija się u noworodków lub małych dzieci. Może być dziedziczona lub rozwinąć się w efekcie działania czynników takich jak zakażenie wewnątrzmaciczne w pierwszym trymestrze ciąży. Taka postać zaćmy może rozwinąć się powoli, długo nie dając żadnych objawów. Czasami jedynym niepokojącym symptomy może być pocieranie oczu dziecka piąstkami. 

Zaćma – jak się objawia? 

Objawy zaćmy pojawiają się zazwyczaj stopniowo i początkowo mogą być nawet przeoczony. Na samym początku może pojawić się pogorszenie jakości widzenia, narastająca krótkowzroczność, a także przymglone widzenie. Oczy mogą się coraz częściej męczyć, możliwe jest też podwójne widzenie lub zanurzenie widzenia kolorów. Z upływem czasu wzrok pogorszył się coraz bardziej, a w zaawansowanym stadium widoczne jest zmęczenie soczewki oka. Samo wystąpienie objawów nie wystarczy jednak do tego, aby jednoznacznie zdiagnozować zaćmę. W tym celu konieczne jest wykonanie badania okulistycznego. Lekarz bada oczy przy pomocy specjalnego wziernika okulistycznego, po uprzednim zaaplikowaniu do niego kropli rozszerzające źrenice. 

Zaćma – jak wygląda leczenie? 

Jedyna skuteczna metoda leczenia zaćmy jest leczenie operacyjne. Podczas zabiegu usunięcie zostaje poddana zmętniała, nieprzezroczysta soczewka i wstawiam a na jej miejsce z soczewka sztuczna. Zabieg ten obecnie wykonywany jest laserowo, a zalecaną techniką jest fakoemulsyfikacja, czyli wykorzystanie ultradźwięku do rozdrobnienia oraz usunięcie soczewki. 

Może brzmi to trochę strasznie, jednak zabieg operacyjny jest bardzo krótki, ponieważ trwa około kwadrans. Zaraz po zabiegu pacjent może opuścić klinika. Po operacji zaćmy należy pamiętać, że pierwsze 3 – 4 tygodnie po zabiegu musimy unikać wysiłku fizycznego oraz schylania, a także stosować krople zawierające antybiotyki. Oczywiście musi być również w kontakcie ze swoim lekarzem, w razie wystąpienia niepożądanych skutków pooperacyjnych. 

Zobacz też: http://itsocial.pl/krople-do-oczu-jakie-krople-wybrac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here