Czy kupowanie mieszkania z rynku wtórnego się opłaca

Według indeksu hedonicznego ceny nieruchomości na rynku wtórnym wciąż wykazują tendencję wzrostową. Wielu osobom daje się, że zakup lokalu od osoby trzeciej wciąż jest korzystniejszym rozwiązaniem niż prawna transakcja z deweloperem lub spółdzielnią mieszkaniową. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Lokale od inwestorów i prywatnych właścicieli mają bowiem swoje wady i zalety, a wybór najlepszej opcji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Koszty

Cena nieruchomości dla wielu osób jest kluczowym kryterium przy wyborze mieszkania. Starsze lokale są tańsze, jednak ich standard nie jest tak atrakcyjny jak w przypadku  nowoczesnych obiektów. Kupując mieszkania z rynków wtórnego, należy również uwzględnić koszty transakcji. Cywilno-prawne czynności podlegają bowiem opłacie skarbowej. Nowe mieszkania we Wrocławiu nie wymagają natomiast od właściciela uiszczenia opłat w ramach funduszu remontowego. Zastosowane funkcjonalne rozwiązania architektoniczne generują niższe koszty opłacanych mediów. Starsze budynki nie mają również dobrej izolacji cieplnej, a wiele elementów wyposażenia trzeba wymienić już po kilku latach użytkowania.

Remont

Kupując mieszkania na rynku pierwotnym, do ceny mieszkania należy doliczyć koszty związane z wykończeniem lokalu. Właściciele nieruchomości nierzadko szukają alternatywnych rozwiązań dla firm remontowych. Prace wykończeniowe można wykonać na własną rękę przy zastosowaniu tańszych materiałów. Trzeba jednak mieć doświadczenie w tym obszarze. Kupując lokal od dewelopera, można się również zdecydować na wybór mieszkania pod klucz. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie nieruchomości zazwyczaj kosztują więcej niż obiekty w stanie surowym. Często można jednak natrafić na oferty promocyjne.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego warto dobrze przemyśleć. Zdarzają się bowiem lokale po kapitalnym remoncie w korzystnej ofercie cenowej. Nowoczesne mieszkania mogą okazać się jednak korzystniejszą inwestycją, biorąc pod uwagę zastosowane rozwiązania architektoniczne. Wybór najlepszej opcji zależy również od możliwości finansowych klienta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here