Alergia jest bardzo często spotykanym zjawiskiem wynikającym z nadwrażliwości organizmu. Jest to reakcja na bodźce, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Układ odpornościowy człowieka posiada zdolność polegającą na obronie przed różnymi czynnikami występującymi w środowisku. Mogą nimi być zakażenia lub toksyny. U zdrowych osób alergeny nie powodują żadnych objawów, ani uczulenia.
Jakie mamy najczęściej występujące alergeny?
Tak naprawdę każdy produkt może wywołać reakcję alergiczną. Szacuje się jednak, że istnienie kilka alergenów najczęściej występujących w Polsce, a ich lista przedstawia się następująco:
- cytrusy
- pyłki roślin
- sierść psa lub kota
- domowy kurz
- orzechy
- ryby
- krowie mleko
- jad pszczół
Alergię mogą również wywoływać leki, takie jak środki przeciwbólowe lub penicylina. Może wystąpić również reakcja alergiczna na lateks, zdarza się to najczęściej wśród personelu medycznego. Istnieje jeszcze jeden podział na alergeny tzw. wziewne, które mają związek z czasem oddziaływania na organizm. Wyróżnia się zatem alergeny całoroczne, czyli kurz domowy oraz alergeny sezonowe takie jak: alergia na pyłki, która pojawia się w określonej porze roku, najczęściej wiosną, gdy wszystko zaczyna kwitnąć.
Jak walczyć z alergią?
W momencie, gdy alergia zostaje wykryta, alergikom przepisuje się odpowiednie lekarstwa głównie z grupy antyhistaminowej. Nie wyleczą one alergii całkowicie, lecz ich działanie ma złagodzić objawy alergii oraz blokować jej efekty. Warto zajrzeć na stronę: https://www.i-apteka.pl/product-pol-53660-Hitaxa-Fast-5mg-x-10-tabletek-ulegajacych-rozpadowi-w-jamie-ustnej.html, na której znajdziesz odpowiednie lekarstwa przeznaczone dla alergików. Oprócz przyjmowania specjalnych lekarstw warto również wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w kwercetynę, a znajdziesz ją w czosnku, cebuli lub ostrej papryce. Do obecnej diety dobrze jest dołożyć też miód i czarny bez, które wzmacniają organizm.
Jak sobie poradzić z reakcją alergiczną?
O tym, że jesteśmy alergikami, mogą świadczyć pojawiające się na ciele czerwone plamy, wysypka, pokrzywa, krosty i wykwity ropne, a także świąt i uczucie napięcia skóry. Chcąc im zapobiec, w pierwszej kolejności, trzeba określić przyczynę ich pojawienia się. Następnie, należy odstawić wszystkie kosmetyki oraz proszki do prania, które nas uczulają, a przestawić się na produkty przyjazne dla alergików. O powstałe już czerwone plamy na skórze, należy odpowiednio zadbać. Trzeba czyścić ją emulsją hiperalergiczną i zadbać o to, aby skóra była odpowiednio nawilżona. Warto zmienić swoje dotychczasowe kosmetyki, na te z lepszym składem, które są przeznaczone dla alergików lub skóry wrażliwej.