wino

Bardzo duża liczba osób nie wie, czym dokładnie zajmuje się osoba na stanowisku sommeliera. Spora ilość z nich pierwszy raz w życiu słyszy taką nazwę. Jest to rzeczywiście mało znana w Polsce profesja. Kim jest sommelier oraz w jaki sposób zostać takim specjalistą? Przekonajmy się sami!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/sommelier-i-praca-z-winem-jak-zostac-sommelierem/

Kim dokładnie jest sommelier?

Jest to osoba, którą potocznie możemy nazwać specjalistę od win. Jest to niejako znawca gatunków, rodzaju winogron oraz metod produkcji wina. Tak osoba zna się również na korkach, a także na sposobach przechowywania wina. Potrafi ona doskonale rozpoznać smak, aromat oraz dostosować wino do odpowiedniej sytuacji. Będąc sommelierem potrafimy podać gościom w restauracji właściwe wino, które będzie idealnie komponowało się do zamówionej potrawy.

Jakie są wymagania wstępne do podjęcia pracy jako sommelier?

Tak naprawdę nie ma żadnych formalnych wymogów dotyczących tego, aby zostać sommelierem. Niemniej jednak większość pracodawców zwraca uwagę na nasze kompetencje. Istotne są ukończone kursy oraz wykształcenie zawodowe. Musimy spełniać również szereg predyspozycji zawodowych, a także krótko mówiąc musimy po prostu interesować się winem. Najlepiej, jeżeli jest to nasza w pewnym sensie pasja. W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam przyswajać wiedzę w tej dziedzinie. Istotne jest również to, czy znamy jakieś języki obce. Praca sommeliera czasami łączy się z wyjazdami na festiwale, pokazy, a także plebiscyty. Do tego dochodzą również inne imprezy, których będziesz reprezentować z twojego pracodawcę. Warto jest więc, aby oprócz języka polskiego Znajdź dodatkowo jeden język obcy.

Jak zostać sommelierem?

Dobrą podwaliną do pracy w takim zawodzie jest wykształcenie średnie z zakresu kelnerstwa lub gastronomii. Spora część sommelierów pracuje niejako w tego typu przybytkach. Do pracy, oprócz chęci i pasji potrzebne nam będzie solidne przygotowanie merytoryczne. Takie otrzymamy na szkoleniach oraz kursach zawodowych na sommeliera. Organizowane są one przez stowarzyszenia branżowe oraz prywatne podmioty gastronomiczne. Podczas takich kursów poznamy odmiany winogron odcinek techniki uprawiania oraz samą produkcję wina.

Zobacz też: http://itsocial.pl/jak-wyglada-praca-sommeliera/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here