Problemy z koncentracją mogą dotyczyć każdego człowieka. By móc efektywnie się uczyć i pracować, warto regularnie wykonywać kilka prostych ćwiczeń.
Zanim zaczniesz ćwiczyć
Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto zastanowić się, co jest przyczyną kłopotów z koncentracją. A czynników mogących je wywoływać jest wiele – to m.in. zmęczenie, stres, przeciążenie obowiązkami. Rozpraszać może także wibrujący telefon, włączony telewizor czy radio, obecność innych osób w pomieszczeniu, a nawet niewygodne miejsce pracy. Pełna koncentracja to oszczędność czasu i zadowolenie z efektów pracy – warto więc zadbać o to, by wyeliminować te czynniki i móc w pełni wykorzystać swój potencjał! A teraz – przechodzimy do działania!
Skup się, czyli 4 ćwiczenia na koncentrację
1. Oddychaj głęboko
Okazuje się, że świadome oddychanie może pomóc rozwiązać problemy z koncentracją. Po pierwsze dlatego, że pomaga dotlenić organizm. Po drugie – to chwila na odpoczynek i uspokojenie myśli. To ćwiczenie można wykonywać wszędzie i o każdej porze, aby jednak móc w pełni się skoncentrować, warto znaleźć ciche miejsce, w którym nie ma innych osób – mogłyby one rozpraszać uwagę.
Jak wykonywać to ćwiczenie na koncentrację? Wystarczy wziąć głęboki oddech, a następnie powoli wydychać powietrze – wydech powinien trwać dwukrotnie dłużej. Przerwa na dziesięć lub dwadzieścia oddechów wykonanych w równym tempie pozwoli rozluźnić mięśnie i skupić myśli.
2. Rozwiązuj łamigłówki
Nie od dziś wiadomo, że rozwiązywanie łamigłówek pozytywnie wpływa nie tylko na koncentrację, ale też na rozwój kreatywności. Zagadki – matematyczne, kryminalne czy logiczne – wymagają całkowitego skupienia się na jednej czynności. Ważne, aby powoli zwiększać stopień trudności – zbyt skomplikowana łamigłówka może powodować zdenerwowanie i frustrację. Wykonywanie ćwiczeń odpowiednio dobranych do poziomu zaawansowania nie tylko pozwoli czerpać z tego przyjemność, ale zmniejszy też ryzyko rozproszenia uwagi.
3. Licz
Kto powiedział, że ćwiczenia na koncentrację muszą być trudne? Kolejny sposób na problemy z koncentracją to… liczenie od tyłu. Można zacząć np. od stu i schodzić w dół. Ważne, aby pomiędzy kolejnymi liczbami nie robić zbyt długich przerw – liczenie powinno przebiegać płynnie. Taki trening wykonać można np. w autobusie lub miejscu o dużym natężeniu hałasu – po pewnym czasie zobaczysz, jakie to proste! To samo ćwiczenie można wykonać także w wersji nieco bardziej zaawansowanej, czyli wymieniać litery alfabetu od końca.
4. Utrzymaj równowagę
Stań na jednej nodze, przyciągnij drugą stopę do pośladka i postaraj się jak najdłużej utrzymać równowagę. Poprawne wykonanie tego ćwiczenia na koncentrację wymaga całkowitego skupienia uwagi na danej czynności i koordynacji umysłowo-mięśniowej. Aby ułatwić sobie zadanie, można wpatrywać się w jeden punkt przed sobą lub wyciągnąć w bok ramię przeciwległe do nogi stojącej na podłodze. Jeśli skupienie się będzie przychodzić ci z trudnością, z pewnością zauważysz, jak trudne jest utrzymanie równowagi. Weź kilka głębokich oddechów i spróbuj ponownie!