Jak zorganizować skok ze spadochronem?

Choć spadochroniarstwo jest stosunkowo młodą dyscypliną sportową, to zgromadziło już całkiem sporą rzeszę swoich pasjonatów. Również coraz więcej osób bez doświadczenia marzy, by móc choć raz w życiu doznać tego rodzaju wrażeń. Na szczęście dziś nie stanowi to żadnego problemu.

Przygotowania

Skoki ze spadochronem proponowane są dziś amatorom, którzy pragną poznać ekstremalne emocje. Nie trzeba mieć wcześniej żadnej wiedzy w tym zakresie – wystarczy przejść przeszkolenie tuż przed wydarzeniem. Skok wykonuje się w odpowiednim stroju (kombinezon), obuwiu (najlepiej sznurowane, sportowe) z niezbędnymi akcesoriami (gogle, zabezpieczająca uprząż).

Wszystko odbywa się pod kontrolą instruktora, który ma duże doświadczenie i wiele wykonanych skoków ze spadochronem na koncie. Całość ma bezpieczny przebieg i nie stanowi poważniejszego zagrożenia. Przed wykonaniem skoku zabronione jest picie alkoholu oarz zażycie innych substancji psychoaktywnych. Wydarzenie może zostać przełożone również z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.

Jak wygląda skok?

Po odbyciu szkolenia i zapoznaniu się z podstawowymi zasadami, zwykle należy podpisać oświadczenie odnośnie swojego stanu zdrowia. Następnie przygotowany uczestnik wraz z ekipą wsiada na podkład specjalnie dostosowanego samolotu. Skoki ze spadochronem dostępne są najczęściej w dwóch wersjach – z 3000 albo 4000 metrów.

Uczestnik wykonuje skok z instruktorem, do którego jest wcześniej odpowiednio przypięty. Pierwszy etap to swobodne spadanie. Dopiero po minucie spadochron zostaje otwarty, a prędkość lotu zmniejsza się. Druga część skoku trwa kilka minut i kończy się lądowaniem.

Organizacja, przeciwwskazania, koszt

Chcąc doświadczyć skoku, wystarczy zgłosić się do aeroklubu, szkoły lub innej firmy, która oferuje tego rodzaju usługi. Od kandydatów wymaga się jedynie odpowiedniego wzrostu (więcej niż 1,2 metra) oraz wagi (zazwyczaj maksymalnie 110 kg). Skoki ze spadochronem są niemożliwe także przy poważniejszych dolegliwości zdrowotnych (jak np. astma, epilepsja, wada serca, schorzenia kręgosłupa, nadciśnienie).

Znalezienie właściwego miejsca do wykonania skoku nie jest trudne z uwagi na fakt, że obecnie wiele firm proponuje takie atrakcje. Najszybszym rozwiązaniem jest przegląd ofert zamieszczonych na stronach internetowych poszczególnych klubów czy szkół. Średni koszt wynosi około 500 zł. Dodatkową opcją może być nagranie skoku ze spadochronem w formie pamiątkowego filmu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here