Cukrzyca jest epidemią. Chorobowość przekracza 1% i wciąż rośnie. W czasach powszechnego dostępu do internetu i telewizji trudno, wśród ogromu informacji, wyselekcjonować te prawdziwe. Nie można, odpowiadając na pytanie „jakie są objawy cukrzycy?”, podać jednoznacznej odpowiedzi. Zależą one od wieku, rodzaju choroby oraz jej zaawansowania.
Istnieją dwa podstawowe typy tego schorzenia: pierwszy oraz drugi. Typ I występuje najczęściej u osób młodszych, zdarza się, że jest wykrywany po przebyciu infekcji u dzieci. Progresja choroby następuje szybko i jego wykrycie najczęściej odbywa się w szpitalu. Typ II jest bardziej charakterystyczny dla osób starszych. W jego przypadku objawy pojawiają się na dłuższym odcinku czasowym i nie są tak gwałtowne.
Jakie są objawy cukrzycy?
W ponad połowie przypadków typu II przebiega bezobjawowo. Choroba ta ma przebieg podstępny, rozpoznaje się ją często kiedy obecne są już powikłania w narządzie wzroku, naczyniach nerkowych czy mózgowych. Jej objawy korelują z wartością glikemii, czyli stężenia glukozy we krwi. Występują jednak symptomy typowe, które z dużym prawdopodobieństwem występują u osób z chorobą objawową. Możemy wyróżnić 4 zagadnienia: wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie, a czasem senność, które są spowodowane odwodnieniem oraz rzadziej chudnięcie. Wszystkie przytoczone sygnały znacznie częściej występują w typie I. Dodatkowo u mniejszej liczby osób występuje zwiększona ilość zakażeń ropnych skóry oraz układu moczowego. W badaniu, które wykonuje lekarz zwracają uwagę zanik tkanki podskórnej, spadek masy ciała oraz zmniejszenie elastyczności błon śluzowych i skóry.
Cukrzyca potrafi zaatakować człowieka podstępnie, dlatego tak ważne są badania laboratoryjne u lekarza rodzinnego. Objawy nie są charakterystyczne tylko dla tej jednostki chorobowej, dlatego jeżeli coś nas zaniepokoi nie diagnozujmy się sami. Chodzenie od gabinetu do gabinetu potrafi jedynie utopić nas drogocenny czas. Zaufajmy naszemu lekarzowi, ale także nie bagatelizujmy objawów.