W obecnych czasach każdy z nas stał się amatorem fotografii. Rynek został zalany tanimi aparatami cyfrowymi i lustrzankami, a w dodatku każdy z nas ma coraz doskonalsze aparaty w swoim smartfonie. Nic więc dziwnego, że codziennie robimy coraz większą liczbę zdjęć i chcemy uwiecznić każdą wartą zapamiętania chwilę. Pstrykamy, oglądamy i okazuje się, że zrobienie zdjęcia wcale nie jest prostą sprawą.
Jak zrobić dobre zdjęcie?
Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Jak mówi stare przysłowie – zdjęć nie robi aparat, tylko fotograf. Sporo w nim prawdy, ale obecnie sprzęt zaczyna przejmować na siebie coraz większy ciężar robienia fotografii. Coraz większa automatyzacja i upraszczanie procesu fotografowania są odpowiedzią producentów na wymagania klientów. Dobre zdjęcie chce zrobić każdy, ale nie każdy ma czas na długotrwałe uczenie się zasad optyki i artystycznej fotografii. Najważniejsze jest światło – im jest go więcej, tym lepiej. W oświetleniu słonecznym kolory będą żywsze, dynamika obrazu większa. A przy okazji, im więcej światła, tym krótszy czas migawki możemy zastosować, dzięki czemu nawet zdjęcia w ruchu wyjdą wyraźne i nierozmyte. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej plastyczne, malarskie kolory, róbmy zdjęcia nie długo po wschodzie, albo tuż przed zachodem słońca.
Światło jest wtedy miękkie, barwy łagodne i bardzo nasycone. Unikajmy silnych kontrastów – zrobienie ciemnych zdjęć na jasnym tle wymaga sporych umiejętności i dobrego sprzętu. Spróbujcie zrobić zdjęcie wron na śniegu, a sami zobaczycie, o czym mówię. Przy kadrowaniu warto stosować zasadę podziału obrazu na trzy części. Jeżeli nie robimy portretu, unikajmy centralnego kadrowania – kadry centralne są nudne i mało dynamiczne. Warto też zastanowić się chwilę nad kompozycją – sprawdzić na wyświetlaczu kilka wariantów obiektów w kadrze i wybrać ten najlepszy. Pośpiech jest tu złym doradcą, no chyba, że robimy zdjęcia sportowców czy samolotów. A na koniec warto jeszcze popracować nad zrobionym zdjęciem. Wiele programów graficznych pozwoli nam zmienić poziom jasności czy dodać proste filtry, co zawsze podniesie jakość naszej fotografii.